ARIA Awards: Amy Shark devours the competition

Hatch's Thomas Tobler speaking to David Campbell on the red carpet (Photo: Emma Kosowski)

Hatch’s Thomas Tobler caught up with David Campbell and other music stars at Wednesday’s ARIA Awards


Sydney was dealt a terrible hand by Mother Nature on Wednesday (November 28), with a month’s worth of rain falling on the city in a matter of hours.

But while the red carpet had to be moved indoors at the Star Casino in Pyrmont, no downpour was going to mar the biggest night in the Australian music calendar. 

Hatch was lucky enough to be on the carpet for the 32nd ARIA Awards, hosted by Keith Urban and celebrating the best in Australian music.

We got to speak to David Campbell, Graace, Eves Karydas, Troy Cassar-Daley, Sam Moran, Polaris, Mojo Juju and Justine Clarke, who went on to win her second Aria for Best Children’s Album.

Earlier, there was great excitement about the night ahead, especially Urban’s performance.

View this post on Instagram

@thomas_tobler talking with @eveskarydas at the #arias

A post shared by Hatch@Macleay (@hatch_macleay) on

Amy Shark took home three awards from the nine she was nominated for: Best Female Artist, Best Pop Release and the highly-regarded Album Of The Year Award. She announced her biggest headline shows to date on Wednesday morning, suggesting her career may just keep climbing further and further up. 

History was made when 16-year-old singer Ruel took out the Breakthrough Artist Award – then jokingly asked for a fake ID for the afterparty in his acceptance speech. 

Geoffrey Gurrumul Yunupingu received posthumous awards for his album Djarimirri. The artist was awarded Best Male Artist and Best Independent Release, and tribute was paid to him in a beautiful rendition of his song Wulminda by Briggs, Courtney Barnett, Jessica Mauboy and his daughter, Jasmine Yunupingu. 

Joining Missy Higgins, Kate Miller-Heidke, Amy Sheppard and Paul Kelly in the ARIA Hall Of Fame, newly-inducted Kasey Chambers performed an emotion-filled rendition of Not Pretty Enough.

5 Seconds Of Summer returned home to perform their #1 Song Youngblood, which went on to win the Apple Music Song Of The Year Award as well as Best Group and Best Australian Live Act. 

Check out the full list of winners below. 

ALBUM OF THE YEAR

  • WINNER: AMY SHARK – LOVE MONSTER
  • Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
  • Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Djarimirri
  • Pnau – Changa
  • Troye Sivan – Bloom

BEST MALE ARTIST

  • WINNER: GEOFFREY GURRUMUL YUNUPINGU – DJARIMIRRI
  • Dan Sultan – Killer Under A Blood Moon
  • Dean Lewis – Be Alright
  • Troye Sivan – Bloom
  • Vance Joy – Nation of Two

BEST FEMALE ARTIST

  • WINNER: AMY SHARK – LOVE MONSTER
  • Alison Wonderland – Awake
  • Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
  • Sia – Flames
  • Tash Sultana – Flow State

BEST DANCE RELEASE

  • WINNER: PNAU – GO BANG
  • Alison Wonderland – Awake
  • Fisher – Losing It
  • Peking Duk – Fire
  • Rüfüs du Sol – No Place

BEST GROUP

  • WINNER: 5 SECONDS OF SUMMER – YOUNGBLOOD
  • DMA’s – For Now
  • Peking Duk – Fire
  • Pnau – Go Bang
  • Rüfüs Du Sol – No Place

BREAKTHROUGH ARTIST

  • WINNER: RUEL – DAZED & CONFUSED
  • Alex Lahey – I Love You Like A Brother
  • Jack River – Sugar Mountain
  • Mojo Juju – Native Tongue
  • Odette – To A Stranger

BEST POP RELEASE

  • WINNER: AMY SHARK – LOVE MONSTER
  • 5 Seconds of Summer – Youngblood
  • Dean Lewis – Be Alright
  • Jack River – Sugar Mountain
  • Troye Sivan – Bloom

BEST URBAN ALBUM

  • WINNER: HILLTOP HOODS – CLARK GRISWOLD
  • 360 – Vintage Modern
  • Esoterik – My Astral Plane
  • Kerser – Engraved In The Game
  • Mojo Juju – Native Tongue

BEST INDEPENDENT RELEASE

  • WINNER: GEOFFREY GURRUMUL YUNUPINGU – DJARIMIRRI
  • Angus & Julia Stone – Snow
  • Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
  • DMA’s – For Now
  • Pnau – Go Bang

BEST ROCK ALBUM

  • WINNER: COURTNEY BARNETT – TELL ME HOW YOU REALLY FEEL
  • Camp Cope – How To Socialise & Make Friends
  • DMA’s – For Now
  • Luca Brasi – Stay
  • Middle Kids – Lost Friends

BEST ADULT CONTEMPORARY ALBUM

  • WINNER: VANCE JOY – NATION OF TWO
  • Courtney Barnett & Kurt Vile – Lotta Sea Lice
  • Dan Sultan – Killer Under A Blood Moon
  • Missy Higgins – Solastalgia
  • Odette – To A Stranger

BEST COUNTRY ALBUM

  • WINNER: KASEY CHAMBERS & THE FIRESIDE DISCIPLES – CAMPFIRE
  • Adam Eckersley & Brooke McClymont – Adam & Brooke
  • Fanny Lumsden – Real Class Act
  • The Wolfe Brothers – Country Heart
  • Travis Collins – Brave & The Broken

BEST HARD ROCK/HEAVY METAL ALBUM

  • WINNER: PARKWAY DRIVE – REVERENCE
  • DZ Deathrays – Bloody Lovely
  • King Parrot – Ugly Produce
  • Polaris – The Mortal Coil
  • West Thebarton – Different Beings Being Different

BEST BLUES & ROOTS ALBUM

  • WINNER: TASH SULTANA– FLOW STATE
  • Angus & Julia Stone – Snow
  • Emily Wurramara – Milyakburra
  • Mama Kin Spender – Golden Magnetic
  • Ruby Boots – Don’t Talk About It

BEST ORIGINAL SOUNDTRACK OR MUSICAL THEATRE CAST ALBUM

  • WINNER: JIMMY BARNES – WORKING CLASS BOY: THE SOUNDTRACKS
  • Evelyn Ida Morris – Acute Misfortune
  • Jessica Mauboy – The Secret Daughter Season Two (Songs From The Original Series)
  • Liars – 1/1 (Original Soundtrack)
  • Various Artists – Muriel’s Wedding The Musical (Original Cast Recording)

BEST CHILDREN’S ALBUM

  • WINNER: JUSTINE CLARKE – THE JUSTINE CLARKE SHOW!
  • Lah-Lah – 10th Birthday Party
  • Sam Moran – Santa’s Coming!
  • Teeny Tiny Stevies – Helpful Songs For Little People
  • The Wiggles – Wiggle Pop!

SONG OF THE YEAR

  • WINNER: 5 SECONDS OF SUMMER – YOUNGBLOOD
  • Amy Shark – I Said Hi
  • Angus & Julia Stone – Chateau
  • Conrad Sewell – Healing Hands
  • Dean Lewis – Be Alright
  • Peking Duk – Fire/Reprisal
  • Pnau – Go Bang
  • Sheppard – Coming Home
  • Troye Sivan – My My My!
  • Vance Joy – Lay It On Me

BEST VIDEO

  • WINNER: DEAN LEWIS – BE ALRIGHT
  • Amy Shark – I Said Hi
  • Client Liaison – Survival In The City
  • Courtney Barnett – Need A Little Time
  • Gang of Youths – The Heart Is a Muscle
  • Mojo Juju – Native Tongue
  • Peking Duk – Fire
  • Pnau – Go Bang
  • Tash Sultana – Salvation
  • The Presets – Do What You Want

BEST AUSTRALIAN LIVE ACT

  • WINNER: 5 SECONDS OF SUMMER – MEET YOU THERE TOUR
  • Amy Shark – Love Monster Tour
  • Client Liason – Expo Liaison
  • Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel Tour
  • Dean Lewis – 2017 national tour
  • Gang of Youths – 2017 national tour
  • Paul Kelly – Life Is Fine Tour
  • Peking Duk – The Wasted Tour
  • Pnau – Pnau Changa Australian Tour
  • Tash Sultana – Homecoming Tour

BEST INTERNATIONAL ARTIST

  • WINNER: CAMILA CABELLO – CAMILA
  • Drake – Scorpion & More Life
  • Ed Sheeran – ÷
  • Eminem – Revival & Kamikaze
  • Imagine Dragons – Evolve
  • Khalid – American Teen
  • P!nk – Beautiful Trauma
  • Post Malone – Beerbongs & Bentleys & Stoney
  • Sam Smith – The Thrill Of It All
  • Taylor Swift – Reputation

MUSIC TEACHER OF THE YEAR

  • WINNER: SCOTT MAXWELL – GRANT HIGH SCHOOL, MOUNT GAMBIER
  • Becky Hall – Education Institute, Royal Children’s Hospital, Melbourne
  • Dean Harawire – Nerang State High School, Gold Coast
  • Deborah Skelton – Caladenia Primary School, Canning Vale

BEST COVER ART

  • WINNER: CAITI BARKER FOR GEOFFREY GURRUMUL YUNUPINGU – DJARIMIRRI
  • Steve Wyper for Amy Shark – Love Monster
  • Dean Hanson for Ball Park Music – Good Mood
  • Ben Lopez for Tash Sultana – Flow State
  • Jonathan Zawada for The Presets – Hi Viz

ENGINEER OF THE YEAR

  • WINNER: BURKE REID FOR COURTNEY BARNETT – TELL ME HOW YOU REALLY FEEL
  • Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi
  • Sam Cromack for Ball Park Music – Good Mood
  • Ted Howard, Robin Mai & Matthew Cunliffe for Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Djarimirri
  • Holly Rankin, Xavier Dunn & John Castle for Jack River – Sugar Mountain

PRODUCER OF THE YEAR

  • WINNER: DANN HUMM & M PHAZES FOR AMY SHARK – I SAID HI
  • Ball Park Music for Ball Park Music – Good Mood
  • Courtney Barnett, Dan Luscombe & Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
  • Michael Hohnen for Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Djarimirri
  • Tash Sultana for Tash Sultana – Flow State

BEST CLASSICAL ALBUM

  • WINNER: SLAVA GRIGORYAN – BACH CELLO SUITES VOLUME II
  • Ray Chen – The Golden Age
  • Sally Whitwell – Philip Glass: Complete Etudes for Solo Piano
  • Tamara-Anne Cislowska, Tasmanian Symphony Orchestra & Johannes Fritzsch – Intro Silence: Pärt | Vasks | Górecki | Pelēcis

BEST JAZZ ALBUM

  • WINNER: JONATHAN ZWARTZ – ANIMARUM
  • Barney McAll – Hearing The Blood
  • Elixir feat. Katie Noonan – Gratitude & Grief
  • Jake Mason Trio – The Stranger In The Mirror
  • James Morrison, Patti Austin, Melbourne Symphony Orchestra & Benjamin Northey – Ella And Louis

BEST WORLD MUSIC ALBUM

  • WINNER: GEOFFREY GURRUMUL YUNUPINGU – DJARIMIRRI
  • Joseph Tawadros – The Bluebird, The Mystic and The Fool
  • Melbourne Ska Orchestra – Ska Classics
  • Mista Savona – Havana Meets Kingston
  • Xylouris White – Mother

BEST COMEDY RELEASE

  • WINNER: BRIDE AND WYATT (TONIGHTLY WITH TOM BALLARD) – SEX PEST
  • Akmal Saleh – Transparent
  • Aunty Donna – The Album
  • Lawrence Mooney – Moonman
  • Luke Heggie – Tiprat

@ThomasTobler1, camera work by Emma Koslowski, social media by Anna Wilson

About Thomas Tobler 12 Articles
Northern Beaches of Sydney local, with interests in music, movies, pop-culture, current events and everything in between.